A Monostori Erőd Nonprofit Kft. az Interreg V-A Szlovákia Együttműködési program keretében, a Természet és kultúra prioritási tengelyen támogatási kérelmet nyújtott be az SKHU/WETA/1901 kódszámú, Kisprojekt Alap pályázati felhívásra, melyet az Irányító Hatóság megvalósításra érdemesnek talált.

A projekt regisztrációs száma: SKHU/WETA/1901/1.1/134
A projekt címe: Eko-Turis(z)tika
A projekt összköltsége: 58 786,40 EUR
Ebből a Monostori Erőd Nonprofit Kft. költsége: 18 654,30 EUR
A pályázat támogatási intenzitása: 85% ERFA hozzájárulás, 15% önrész
A projektben részt vevő szervezetek:
Monostori Erőd Nonprofit Kft. (vezető partner, Komárom, Magyarország)
Martos Község Önkormányzata (Martos, Szlovákia)

A Monostori Erőd és Martos egyaránt kiemelten kezeli a helyi és regionális hagyományok határokon átnyúló propagálását, ezen keresztül a helyi lakosság és a helyi szervezetek közötti határon átnyúló együttműködés erősítését. Tekintettel arra, hogy mindkét szervezet életében fontos szerepet játszik a turizmus, így az „Eko-turis(z)tika” pályázaton keresztül közvetlenül is hozzájárulnak a határ menti térségben rejlő, kapcsolódó potenciál jobb kihasználásához és a határ menti régió vonzóbbá tételéhez.

A Monostori Erőd Gyurkó Jánosról, az egykori környezetvédelmi miniszterről elnevezett természetvédelmi tanösvény megvalósítását tervezi. Ennek részeként megtörténik a tanösvény biztonságosan bejárhatóvá tétele, információs táblák, utcabútorok kihelyezése és a volt szovjet őrtorony és kilátó teljes felújítása. Az ösvény fő célja az Erőd területén található természeti és hadtörténeti értékek bemutatása és ápolása. Az alapkoncepció a természet és az erőd szoros kapcsolatának megismertetése az élővilágra és hadászatra egyaránt jellemző rejtőzködés, valamint az álcázás párhuzamba állítása által.

Martos település szeretné a község területét megszépíteni és fejleszteni. Terveik szerint a martosi tó körüli területen egy csónakházat építenek pergoláva, valamint a tó fölé fahidat emelnek. Elképzeléseik között szerepel egy erdei tanösvény és egy vízi tanösvény kialakítása is.

A várható végeredmény mindannyiunk szívügye: a természeti környezet és természet állapotának javítása, a kultúra védelme és bemutatása, a környezettudatosság növelése minden generáció életében. A pályázat tevékenységei közvetlenül támogatják az általános ismeretek átadását a területek természeti viszonyairól (növényzet, állatvilág, geológia, talaj stb.) és a jelenlegi területhasználatról, komplex módon bemutatva a terület földtani, botanikai, zoológiai adottságait, tájhasználati és kiemelten a tájtörténeti értékeit.

Nezisková organizácia Monostori Erőd s.r.o. predložila žiadosť o grant v rámci prioritnej osi Príroda a kultúra v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovensko pre Fond malých projektov SKHU/WETA/1901, ktorú riadiaci orgán uznal za vhodnú na realizáciu.

Registračné číslo projektu: SKHU/WETA/1901/1.1/134
Názov projektu: Eko-Turis(z)tika
Celkový rozpočet projektu: 58 786,40 EUR
Z toho rozpočet partnera Monostori Erőd Nonprofit Kft.: 18 654,30 EUR
Intenzita pomoci: 85 % príspevok z ERFA, 15 % spolufinancovanie
Organizácie zapojené do projektu:
Monostori Erőd Nonprofit Kft. (vedúci partner, Komárom, Maďarsko)
Obec Martovce (Martovce, Slovensko)

Partneri Monoštorská pevnosť a obec Martovce kladú dôraz na cezhraničnú podporu miestnych a regionálnych tradícií, a tým aj na posilnenie cezhraničnej spolupráce medzi miestnymi obyvateľmi a miestnymi organizáciami. Keďže cestovný ruch zohráva v živote oboch organizácií dôležitú úlohu, prostredníctvom projektu “Eko-turis(z)tika” priamo prispejú k lepšiemu využitiu súvisiaceho potenciálu cezhraničného regiónu a jeho zatraktívneniu.

Monoštorská pevnosť plánuje vytvoriť náučný chodník pomenovaný po bývalom ministrovi životného prostredia Jánosovi Gyurkóovi. V rámci projektu sa zabezpečí bezpečná prechádzka po náučnom chodníku, nainštalujú sa informačné tabule, pouličný mobiliár a kompletne sa zrekonštruje bývalá sovietska strážna veža a rozhľadňa. Hlavným cieľom chodníka je predstaviť a zachovať prírodné a vojenské dedičstvo pevnosti. Základnou myšlienkou je poukázať na úzky vzťah medzi prírodou a pevnosťou porovnaním maskovania a ukrývania, ktoré sú charakteristické pre divokú prírodu aj vojenstva.

Obec Martovce by chcela skrášliť a rozvíjať obec. Na ploche okolo jazera plánuje postaviť člnkový dom s pergolou a dreveným mostom cez jazero. Plánujú vytvoriť aj lesný a vodný náučný chodník.

Očakávaný výsledok je v záujme nás všetkých: zlepšenie prírodného prostredia a prírody, ochrana a prezentácia kultúry, zvýšenie environmentálneho povedomia v živote všetkých generácií. Aktivity projektu priamo podporujú prenos všeobecných poznatkov o prírodných podmienkach oblastí (flóra, fauna, geológia, pôda atď.) a súčasnom využívaní krajiny, pričom komplexne prezentujú geologické, botanické, zoologické zručnosti, územné a najmä krajinno-historické hodnoty oblasti.

Dokumentumok

Galéria

Kivitelezés előtt
Nyitókonferencia
Kivitelezés alatt
Elkészült a tanösvény
Átadóünnepség