A Monostori Erőd Nonprofit Kft. az Interreg V-A Szlovákia Együttműködési program keretében, a Közintézmények és a határtérségben élő emberek határon átnyúló együttműködésének javítása prioritási tengelyen támogatási kérelmet nyújtott be az SKHU/WETA/1901 kódszámú, Kisprojekt Alap pályázati felhívásra, melyet az Irányító Hatóság megvalósításra érdemesnek talált.

A projekt regisztrációs száma: SKHU/WETA/1901/4.1/320
A projekt címe: Komáromi ostromlakomák – 1848/49-es hadászati és gasztronómiai bemutatók
A projekt összköltsége: 58 776,90 EUR
Ebből a Monostori Erőd Nonprofit Kft. költsége: 24 809,31 EUR
A pályázat támogatási intenzitása: 85% ERFA hozzájárulás, 15% önrész
A projektben részt vevő szervezetek:
Pro Castello Comaromiensi n.o. (vezető partner, Komárom, Magyarország)
Monostori Erőd Nonprofit Kft.

A jelentős történelmi eseményekben bővelkedő Komárom a múltban két részre szakadt. Históriáját számos alkotásban nyomon követhetjük. Mi a város szülöttjének, Jókai Mórnak idéznénk egy írását, mely szerint 1849 áprilisában, amikor Guyon Komáromban átvette a parancsnokságot, első dolga volt a várvédők harci szellemének megszilárdítása. E célját merész módon valósította meg: “A Duna-parton voltak terítve a bankett-asztalok, az ostromsáncokkal éppen szemben. Két zenekar az asztalok mellől kétfelől az egész lakoma alatt játszotta magyar dalokat…”

Észak-Komárom minden év áprilisában, Dél-Komárom pedig júliusában egy-egy nagyszabású történelmi csatával emlékezik meg a városok erődrendszeréhez szorosan kapcsolódó 1848/49-es eseményekről. Ezeket a rendezvényeket szeretnénk kibővíteni egy új, de a fenti régi történeten alapuló, a manapság népszerű gasztro-turizmust is fellendíteni kívánó eseménnyel, az Ostrom-lakomákkal.

A mindkét városban megrendezésre kerülő eseménysorozat célja egy új hagyomány megteremtése, melyben a hagyományos, a 19. században fogyasztott ételek bemutatójával és főzőversenyének megrendezésével párhuzamosan egy csata(bemutató) zajlik majd.

A pályázat közvetlen célja a két Komárom városvezetésének egyik céljával is egybecseng: minél több találkozási lehetőséget biztosítása a két város polgárainak a találkozásra, a lakosok közti határon átnyúló együttműködés és a határon átnyúló tevékenységek iránti érdeklődés erősítése, a nemzetiségi csoportok egymáshoz való közeledése és a kétnyelvűség színvonalának javulása, a közös élmények megélésével a közös identitás kialakítása.

Ehhez szorosan kapcsolódik a specifikus cél megjelölése is, mely magában foglalja a megvalósítás és lebonyolítás alatt a határon átnyúló intézményközi együttműködés megerősítését, ill. növelését. A közös munka során új szakmai- és emberi kapcsolatok kialakulására, ill. a meglévők megerősödésére számítunk, ami növeli a programterület szociális kohézióját.

Dokumentumok

Galéria