A Kulturális Örökség Napjai több mint 30 éve mind a vendéglátók, mind pedig a látogatók számára az épített örökség, a régészeti és természeti kincsek ünnepe.

1999 óta mintegy 12.600 helyszínen összessen 735.000 látogató használta már ki a Kulturális Örökség Napjai adta lehetőséget. A Monostori Erőd rendszeres résztvevője és partnere ennek a napnak. Hiszen a maga egyedülálló épületkomplexumával méltán veheti ki részét az örökségből. A mellett, hogy az ide látogatók megcsodálhatják a pazar építészeti megoldásokat még kulturális ismeretekre is szert tehetnek.

A Monostori Erődben több kiállítást is megtekinthetnek a vendégek. Az egyik, ami a főépületünkben található, az a “Várak, Erődök, Vitézek” Hadtörténeti kiállítás, ahol a kiállítás három terme Komárom és a fegyverkezés történetét mutatja be a 16. századtól a második világháborúig. A múzeumban látható a Dunai bástya makettje is, amelyen megfigyelhető az újkori erődök építészeti stílusának számos sajátossága.

A Magyar Pékek Fejedelmi Rendje és a Monostori Erőd közös kiállítása, a Pékmúzeumban tekinthető meg, melynek az eredetileg gabonaraktárként működő termek adnak helyet. Itt hazánk sütőipari értékeit  mutatjuk be  kronológiailag, és  főbb tájegységek szerint.

Az erőd hivatalos túraútvonalát követve esik útba a Monarchia kiállítás és a Szovjet kiállítás, ahol a termekben életképszerűen megelevenedik a Monrachia korabeli katonaélet egy szelete, illetve a szovjet Vörös Hadsereg használatában kialakított termek.

Egészen az idei évig csak tárlatvezetéssel látogatható Lőoktató terem is megnyitotta kapuit az egyéni látogatók előtt is. A kisebb, Keleti bástyából az első világháborút követően a magyar honvédség  lőoktató termet alakított ki. Itt oktatták a tisztek – a falakra festett katonai ábrák segítségével – a helyes célzásra és a fegyver karbantartására a katonákat.

A Dunai Bástyába érve lehet jobban szemügyre venni a Dunai Hajók és Mesterségek kiállítást. Itt érdekes dokumentum film látható az aranymosásról, de kiállításra került a folyami hungarikumnak számító Bőgőshajó is.

Aki tényleg a Monostori Erődben kívánja eltölteni a Kulturális Örökség Napok egyikét, az számoljon minimum 2 órával, hogy felfedezi az erődöt. Hiszen csak a tárlatvezetés, ami ezen a jeles hétvégén ingyenes lesz, másfél órát vesz igénybe és akkor még nem beszéltünk a Haditechnikai parkunkról, a teljes kazamata hálózat felfedezésén, a Duna parti sétányról stbstbstb…

Tehát Kulturális Örökség Napok 2020. szeptember 19-20, amely napokon a Monostori Erőd INGYENESEN látogatható!

Recommended Posts